Biura widmo

Coraz częściej spotyka się oferty pracy zdalnej, poza jednostką biura. Skąd wzięła się ta tendencja? Czy to chwilowy trend, czy też kierunek, w którego stronę podąża świat?

Telepraca redukuje koszty ogólne przedsiębiorstwa, a także koszty związane z użytkowaniem nieruchomości. Co prawda, samo posiadanie biura wiąże się z prestiżem przedsiębiorstwa, więc warto je mieć. Jednak wyposażenie obiektu budowlanego w stanowiska pracy wiąże się z ogromnymi kosztami – zwłaszcza gdy ilość zatrudnionych wzrasta. W tym wypadku zaopatrzenie biura w sprzęt, dodatkowe płacenie za media oraz szybsze zużycie nieruchomości, są nieuniknione.

Wprowadzenie innowacyjnych technologii, ułatwiających i uprzyjemniających pracę, już dzisiaj pozwala na podejmowanie przez zatrudnionych pracy zdalnej. Pracodawcy, którzy zdecydowali się na ten typ współpracy, już po pierwszym miesiącu odczuli korzyści.

Biura mobilne, czyli wyposażenie pracowników w takie urządzenia, które zapewniają im odpowiedni sprzęt w każdym miejscu na świecie, stają się coraz bardziej popularne. Największe światowe korporacje wykorzystują ten patent.

Dzięki urządzeniom mobilnym ze stałym kontaktem z innymi pracownikami oraz sprzętem spełniającym określone wymogi, który dodatkowo jest łatwy w transporcie, biurem mogą stać się różne miejsca, jak pociąg, hotel, restauracja, czy własny dom pracownika.

Urządzenia skonstruowane z lekkich materiałów, posiadające jak największą ilość dysków uzależnionych od połączenia z Internetem, umożliwiają posiadanie sprzętu, który w każdym miejscu da te same możliwości.

Obecnie pracuje się nawet nad elastycznymi planszami, które mają zastąpić tradycyjny tablet graficzny, czy monitor. Plansze zwijane w rulon, są proste w transporcie i odporne na uszkodzenia. Jednak na razie znajdują się w fazie początkowych projektów. W dalszym ciągu nie posiadają tych wszystkich funkcji, które oferują klasyczne tablety graficzne.

Prezentacje, które są prowadzone za pośrednictwem jednego urządzenia – najczęściej telefonu, stanowią świetne rozwiązanie dla przedstawicieli handlowych, którzy podróżują po całym świecie i prezentują określone oferty oraz produkty. Dzięki projektorowi wbudowanemu w małe urządzenie mobilne, można przeprowadzać klarowne prezentacje w dowolnym miejscu i czasie. Możliwe jest także włączenie trybu konferencji, by członkowie zarządu firmy, mogli być świadkami tego wydarzenia

„Praca jest czymś, czym ludzie się zajmują, a nie tym, gdzie to robią”

Istotna do rozważenia jest także kwestia ewidencji czasu pracy oraz rozliczania wykonanych zadań telepracowników. Istotne jest terminowe rozliczenie harmonogramu oraz utrzymanie pracy na określonym standardzie. W momencie, gdy te dwa kryteria odpowiadają wymaganiom pracodawcy, nie ma potrzeby stosować wobec pracownika systemu dodatkowej kontroli.

Zamykanie kompetencji zatrudnionych w murach budynków, staje się coraz mniej powszechne. Oczywiście można posiadać firmowe obiekty budowlane – nawet świadczy to o określonym statusie firmy. Niemniej, warto zaoferować pracownikom różne wersje rozwiązań.

Zdarza się, że pracownik nie dośpi pewnej nocy i wówczas jego wstawanie wczesnym rankiem, jest katorgą, z kolei późniejsza 8-godzinna praca, staje się nieefektywna. W momencie, gdy zatrudniony jest rozliczany z tego, jak pracuje, a nie ile czasu na to poświęca, korzyści pojawiają się po obu stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>