Kontrola dostępu do komputera – czy to dobry pomysł?

We współczesnych czasach trudno wyobrazić sobie świat bez komputerów. Pod wpływem technologii zmienia się każda dziedzina naszego życia, a i urządzenia, które są w tym celu wykorzystywane, stają się coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane. Każdy z nas posiada przynajmniej jeden komputer, czy to stacjonarny, czy przenośny w postaci notebooka. W ciągu ostatnich lat popularne stały się także tablety, które niejednokrotnie zastępują zwykłe laptopy. Nowoczesne rozwiązania dają także nowe możliwości zabezpieczenia takiego sprzętu. Czy kontrola dostępu do naszego komputera jest potrzebna?

buttons-1869963_1920Odpowiedź na to pytanie wydaje się jasna, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na nas i nasze dane. Te z kolei są codziennie przetwarzane przez nasze laptopy czy tablety w ilościach setek bajtów. Numery kont bankowych, dane osobowe, ważne hasła i dostępy. Wszystko to, co oferuje nam nowa technologia, może zostać obrócone przeciwko nam, jeśli nie zadbamy o odpowiednie bezpieczeństwo. Przede wszystkim zabezpieczmy urządzenia osobiste przed dostępem niepowołanych osób.

Najnowsze komputery posiadają w standardowym wyposażeniu czytniki linii papilarnych, które umożliwiają ich otwarcie lub uruchomienie. Jeśli ktoś inny, o innym układzie linii zechce skorzystać z naszego laptopa, inteligentny system nie udostępni mu danych zawartych na dysku. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poufne informacje nie trafią do rąk osób postronnych i nie zostaną nieodpowiednio wykorzystane.

Ochrona jest ważna nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Coraz więcej ataków na dyski twarde komputerów dzieją się w cyberprzestrzeni, gdzie kwitną przestępstwa internetowe. Hakerzy w coraz bardziej wymyślny sposób stosują techniki, dzięki którym mogą pozyskać dane z naszego komputera. Na najbardziej zaawansowane sposoby trudno znaleźć skuteczną metodę przeciwdziałania, jednak i tak należy dbać o ich odpowiednie bezpieczeństwo. Optymalnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie wysokiej jakości antywirusa, który zapewni dostateczną ochronę dysku twardego i systemu. Oprogramowanie tworzy swoistą zaporę przeciwko szkodliwemu działaniu przestępców internetowych i szyfruje nasze dane, uniemożliwiając dostęp do nich osobom trzecim.

Pozdrawiamy, Biosys.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>