Monitoring pracowników – czy jest legalny?

Brak zaufania w firmie negatywnie wpływa na pracę zatrudnionych w niej osób. Niestety wielu pracodawców nie ufa swoim podwładnym na tyle, by nie kontrolować ich pracy przy użyciu różnego rodzaju narzędzi. Czy wszystkie działania podejmowane przez pracodawcę w celu monitorowania pracy podwładnych są legalne?

pexels-photo-380769

Jawność działania

Jeżeli pracodawca ma zamiar rozpocząć jakiekolwiek działania kontrolne musi poinformować o tym wszystkich swoich pracowników. Nie chodzi tu o otrzymania od nich zgody na monitorowanie, ale o jawność działania. Należy wprost powiadomić poddanych nie tylko o fakcie, ale również o celu rozpoczęcia wykonywania określonych czynności. Ważne, żeby wykorzystywane przez pracodawcę środki w żaden sposób nie naruszały praw i godności pracowników.

Czy sprawdzenie efektywności pracowników to dobry argument?

Jak już wiemy, jednym z warunków umożliwiających rozpoczęcie monitoringu pracowniczego jest ujawnienie jego celu. I choć wielu pracodawców kieruje się sprawdzeniem produktywności swoich podwładnych, nie jest to wystarczający argument. Monitoring można wprowadzić na przykład w celu zwiększenia bezpieczeństwa w placówce, ale nie jako miernik jakości i ilości pracy.

Czy zatem warto niszczyć relacje między szefem i podwładnymi  z powodu monitoringu pracowniczego? Wszelkie kamery czy podsłuchy mają negatywny wpływ na relacje w firmie, zmniejszając efektywność pracowników. Jakość ich pracy bardziej poprawi system rejestracji czasu pracy, dzięki któremu pracodawca będzie informowany o czasie spędzanym przez podwładnych w firmie, a sam system zachęci pracujących do punktualnego przychodzenia i sumiennego wykonywania swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>