Prowadzenie karty ewidencji czasu pracy cz. II

Ewidencja czasu pracy jest procesem powszechnie stosowanym w wielu firmach, gdzie obowiązuje czasowy tryb wykonywania zadań. To nie tylko obowiązek, który prawo nakłada na pracodawcę, ale także powinność pracowników, którzy muszą zgodnie z prawdą odznaczać się w specjalnym systemie rcp. W poprzednim artykule opisaliśmy nieco prowadzenie karty rejestracji czasu pracy, teraz chcemy dopowiedzieć jeszcze kilka istotnych faktów z tym związanych.
16189615106_dce2e97bdc_kPodczas rozliczania czasu pracy nie ma potrzeby notowania dokładnej godziny wejście oraz wyjścia pracownika z firmy. System oblicza jedynie ilość godzin, które zostały poświęcone na pracę, zatem nie jest wymagana dokładność co do minuty. Pracodawca rozlicza się z pracownikiem na podstawie wypełnionego wymiaru godzinnego i na tej podstawie wypłaca stosowne wynagrodzenie. Zatem momenty wejścia i wyjścia z pracy nie muszą być odznaczone.
Dużym ułatwieniem jest prowadzenie karty ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej. Służą do tego specjalne programy, które obliczają ilość przepracowanych godzin, umieszczają informacje o godzinach nadliczbowych czy urlopach, zwolnieniach chorobowych, a także dniach wolnych od pracy. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia cały proces i daje bardziej wiarygodne wyniki niż stosowanie tradycyjnej karty na podpisy. Systemy rcp mogą pracować na zasadzie odbijania specjalnej karty przy wejściu oraz wyjściu z pracy lub skanowania linii papilarnych. W zależności od potrzeby firmy występuje kilka wariantów oprogramowania. Dostosowane są zarówno do wielkości zakładu, jak i liczby zatrudnionych w niej pracowników.
Co ciekawe, pracodawca może stosować dowolne symbole dla usprawnienia procesu kontroli czasu pracy. Może stworzyć specjalną legendę dla każdego wymyślonego przez siebie znaku i w ten sposób odznaczać odpowiednie treści. Powinny być one jasne dla każdej ze stron, zarówno właściciela firmy, jak i pracowników.
W przypadku nadgodzin pracownicy mają prawo do skorzystania z czasu wolnego, adekwatnego do przepracowanego okresu. Na pisemny wniosek może zostać on udzielony, a pracodawca ma obowiązek włączyć odpowiednią dokumentację do systemu ewidencyjnego. Stosowne podanie powinno być przechowywane razem z kartą rozliczania czasu pracy.
Pozdrawiamy, Biosys.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>