Sposoby kontroli dostępu

Kontrolowanie momentu wejścia i wyjścia pracownika z pracy na przestrzeni lat uległo dużej zmianie. Tradycyjne listy obecności coraz częściej zastępują systemy biometryczne, które w znacznym stopniu ułatwiają weryfikację i wzmacniają bezpieczeństwo. Jak działają nowoczesne systemy kontroli dostępu?

security-1163108_960_720

Odcisk palca i linie papilarne

To bardzo szybka metoda kontroli dostępu. Urządzenia wyposażone w specjalne pole skanujące w momencie przyłożenia opuszka palca skanuje go i przetwarza na kod cyfrowy, na podstawie którego dokonuje się weryfikacji pracownia. Dzieje się to za pomocą punktów charakterystycznych na dłoni. W zależności od tego, czy dana osoba ma uprawnienia do wejścia w strefę chronioną, system zwalnia elektrozamek lub nie. Urządzenie zapisuje każde wejście i wyjście pracowników. Jest to metoda zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa.

Rysy twarzy

Urządzenia działające w oparciu o geometrię twarzy mają zapisany w swojej pamięci matematyczny odpowiednik wzorca twarzy każdego pracownika, który jest wprowadzany do systemu przez administratora. Wykonywane przez kamerę zdjęcia mają porównać wzorce twarzy danej osoby z rysami zapisanymi w bazie danych, czyli z ich geometryczno-matematycznym odpowiednikiem. Projektanci takich sposobów weryfikacji dbają o to, by urządzenia skupiały się na cechach indywidualnych – wielkości oczu czy nosa, dzięki czemu zmiany w wyglądzie, czy niewielkie poruszenie nie wpłyną na skuteczność rozpoznania przez system. Przy okazji to bardzo higieniczne rozwiązanie.

Oprócz biometrycznych sposobów kontroli dostępu pojawiają się również te bardziej tradycyjne – karta zbliżeniowa czy kody PIN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>