Systemy ewidencji czasu pracy cz. I

Kontrola czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Rejestrowanie wejść i wyjść pracownika powinno odbywać się za pomocą specjalnego programu. W sprzedaży można spotkać oprogramowania różnych producentów, o urozmaiconych funkcjach. Przedstawiamy pierwszą część omówienia poszczególnych systemów ewidencji czasu pracy.

351655968_a268220915_oEtatomierz Start jest darmowym programem, który umożliwia kontrolowanie czasu pracy pracowników w firmie. Rejestruje tylko momenty rozpoczęcia i zakończenia wykonywania zadań, bez możliwości zapisu wyjść w czasie ich trwania. Zapisuje rzeczywisty czas pracy, odznacza spóźnienia oraz ucieczki. Posiada również funkcję rejestracji czasu trwania zadań zgodnie z ustalonym grafikiem oraz poza nim.

Ewidencja czasu pracy Start odbywać się może na dowolnym modelu i wybraną metodą. Do wyboru mamy odczyt na kartę, odcisk palca lub kod PIN. Następnie pracownik wskazuje odpowiedni status (praca start/koniec) za pomocą klawisza funkcyjnego lub korzystając z osobnych terminali.

Etatomierz Start uwzględnia planowane urlopy, zwolnienia L4, UW oraz UO. Raporty przedstawiane są za pomocą tabeli przestawnej i mogą być wydrukowane oraz eksportowane m.in. do Excela w formatach *txt, *csv, *xls oraz *pdf. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość komunikacji z innymi urządzeniami poprzez port USB.

System rejestruje ustalony grafik pracy, zawierający sztywne ramy czasowe oraz stabilny harmonogram wykonywanych zadań. Z reguły dotyczy to pracy biurowej lub zmianowej. W przypadku tej drugiej istnieje możliwość ustawienia 1, 2 i 3 zmiany. Co ciekawe, grafik może być ustalony indywidualnie dla każdego pracownika.

Technika Start sprawdzi się również w zawodach, gdzie obowiązuje nienormowany czas pracy. W tym przypadku pracownikowi nie jest przypisywany żaden harmonogram, a czas wykonywania zadań rozliczany jest na zasadzie parowania zdarzeń (czyli wejścia i wyjścia z firmy).

W ramach oprogramowania przyznawana jest licencja jednostanowiskowa, dlatego system ten jest najbardziej polecany małych przedsiębiorstwom, zatrudniającym niewielką ilość osób. To dobre rozwiązanie dla pracodawców, którzy szukają prostego i łatwego w obsłudze rozwiązania, bez rejestracji nadgodzin, godzin nocnych oraz wyjść w czasie pracy. Idealnie sprawdzi się w firmach jedno- lub dwuosobowych. W przypadku większych zakładów lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na płatne systemy Easy albo Pro.

Pozdrawiamy, Biosys.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>