Weryfikacja głosu

Kolejnym ważnym sposobem kontroli dostępu jest biometryczny system kontroli głosu. Obok rozpoznawania odcisków palców czy tęczówki jest jednym z bardziej zaawansowanych i jednocześnie niezawodnych systemów ograniczenia dostępu dla osób niepowołanych.

background-313415_640W tym systemie wykorzystywana jest biometria głosowa, czyli najprościej mówiąc weryfikacja osoby po głosie. System opiera się na tym, że głos, podobnie z resztą jak odciski palców jest niepowtarzalny. Oczywiście mogą występować pewne podobieństwa, jednak nikt nie będzie w stanie dokładnie odwzorować naszej barwy i stylu mówienia. System gromadzi setki parametrów głosu, aby z pozyskanych informacji stworzyć unikalny profil osoby. Tak przygotowany profil może umożliwić zidentyfikowanie osoby, której zmienił się głos pod wpływem choroby. Zbiór informacji dotyczy nie tylko barwy, ale również cechy fizyczne głosu, oraz cechy behawioralne, do których zaliczyć można akcent, szybkość mówienia, artykulacja, sposób wysławiania się.

Urządzenie działa w następujący sposób, próbki głosu nagrywa się mikrofonem. Przez to możliwe jest wyeliminowanie możliwości użycia nagranej próbki głosu innej osoby. System podczas weryfikacji stosuje syntezator mowy, który dyktuje użytkownikowi tekst do powtórzenia. W tym wypadku poza weryfikacją sposobu mówienia system sprawdza, czy użytkownik powtarza poprawnie podyktowany tekst. To eliminuje możliwość nagrania głosu lub użycia innego syntezatora mowy.

Tak zaawansowane rozwiązania widzieliśmy już w filmach science fiction, jednak jak wiemy, od pewnego czasu technologia, o której kiedyś tylko marzono, wchodzi do naszego życia. Kontrola dostępu z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowana, można więc liczyć, że w przyszłości niektóre miejsca okażą się twierdzami nie do zdobycia.

Pozdrawiamy, Biosys.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>