Zadaniowy system pracy

Istnieją zawody, w których prowadzenie ewidencji czasu pracy jest zarówno niemożliwe, jak i bezsensowne. Wszystko za sprawą tego, że pracownik przez cały czas przebywa poza firmą lub jego obowiązki wykraczają znacznie poza standardowy czas pracy. Jak w takim razie zaradzić ewentualnym oskarżeniom o błędne rozliczanie czasu pracy? Najlepiej skorzystać z umowy, w której nie zawieramy określonych danych dotyczących godzin pełnienia obowiązków. Takie rozwiązanie zwie się zadaniowym systemem czasu pracy.

document-428334_640Dla pracodawcy najistotniejsza zaletą takiego rozwiązania jest to, że jeżeli praca zlecona przez firmę jest możliwa do wykonania w ciągu 40 godzin w tygodniu, to pracodawca nie musi płacić nadgodzin. Zadaniowy czas pracy można implementować w momencie, gdy ze względu na typ pracy, organizację lub miejsce wykonywanie, nie jesteśmy w stanie zweryfikować czasu pracy naszego pracownika. Dlatego liczy się go wtedy za pomocą zadań, które pracownik ma wykonać. Oblicza się ile średnio powinno zając określone zadanie i na tej podstawie określa się czas pracy. Taki system jest wykorzystywany najczęściej w przypadku pracy przedstawicieli handlowych oraz dziennikarzy. Wszystko za sprawą tego, że czas ich pracy jest bardzo trudny do wyliczenia. Poza tym zdanie pracownika oraz pracodawcy może różnić się w kwestii tego, co jest pracą, a co nie.

System ten jest o tyle dobry dla każdej ze stron, że niesie za sobą określone korzyści. Pracodawca nie musi przejmować się wyliczaniem godzin, które pracownik faktycznie spędził na pracy. Z kolei pracownik sam rozdysponowuje swój czas tak, aby zrealizować wszelkie powierzone mu zadania.

Pozdrawiamy, Biosys.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>